Share

نورپردازی آشپزخانه

نورپردازی آشپزخانه

[Total: 0    Average: 0/5]

آشپزخانه یکی از مکان های پرتردد خانه است زیرابیشتر فعالیت های روزانه  در داخل آن انجام می شود وبه عبارتی آشپزخانه قلب خانه تلقی می شود ،به همین سبب روشنایی و نور پردازی آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

روشنایی در آشپزخانه نخست  شامل  تعبیه نور مناسب برای  فعالیت های خدماتی مانند آمادگی غذا و پخت و پزاست و در مرحله بعد تعبیه روشنایی  به منظور شاخص کردن فضا و ایجاد حس خوب و مطلوب برای افراد است .

 

 

در این مقاله  تیم توسعه دهنده عرش فراز چندین راهکارمطلوب  برای نورپردازی آشپزخانه  را به شما معرفی می کند.

 

کار نور پردازی هم نظیر سایر اقدامات اجرایی ساختمان دارای زیر ساخت هایی می باشد ، در واقع بیشتر برنامه ریزی های مربوط به روشنایی خانه در مر حله طراحی آن انجام می شود وسپس زیرساخت های نور پردازی متناسب با طرح ارائه شده شکل می گیرند.

البته سیستم نور پردازی بعد از اجرای ساختمان هم قابل تغییراست اما به دلیل تخریب سیم کشی ها وتغییر جای گذاری های از قبل تعبیه شده این کار متحمل هزینه است ،پس بهتر است که نور پردازی از ابتدا وبا رعایت اصول انجام گیرد.

طراحی روشنایی  باید در لایه بندی مناسب باشد. لایه بندی نور شامل ایجاد سایه های مختلف نور است.

بازی با نورها وسایه ها اگر با  شیوه صحیح انجام گیرد بر زیبایی و کارایی فضای آشپز خانه می افزاید.

به طور منطقی نخستین اولویت روشنایی  برای آشپزخانه تامین نور کافی برای تهیه، پخت و پز و تمیز کردن غذا را در نظرگرفته شود ، راهکار رسیدن به این هدف تعبیه کردن چراغ های LED  در زیر کابینت های نوار بالایی آشپزخانه است .

نکته بسیار مهمی که که در تعبیه و جای گذاری این لامپ های کوچک وجود دارد این است که در جای مناسب و با زاویه صحیح نصب شوند تا عملکرد درستی داشته باشند زیرا اگر ایجاد سایه کننددر عملکرد اختلال ایجاد می شود.

 

در آشپز خانه های جزیره ای تامین روشنایی کافی برای فعالیت های عملکردی با استفاده از چراغ آویزهای بزرگ هم انجام می شود .

 نور پردازی آشپزخانه علاوه بر عملکردی بودن در زیبایی فضا هم تاثیر بسزایی دارد .

ایجاد روشنایی مناسب در بخش غذاخوری فضایی دنج و دلنشینی را برای صرف غذا ایجاد می نماید .

برای افزایش جذابیت در  نور پردازی این قسمت می توان از لوستر ها و آویز های نوین و مدرن  بهره گرفت.

 با نور پردازی می توان دکوراسیون آشپزخانه را نیز به نمایش در آورد برای مثال در قسمت هایی از آشپزخانه که میخواهیم دکوراسیون بیشتر مورد توجه باشد باید از نور پردازی پر زرق و برق تری استفاده کنیم قسمت هایی مانند کابینت های شیشه ای و یا پوشش های خاص سنک و کاشی.

 در انتخاب چراغ های روشنایی اندازه آن ها اهمیت ویژه ای دارد و باید در سایز و اندازه چراغ های آویز و سایر وسایل روشنایی دقت شود .

برای فضاهای بزرگ باید مقدار روشنایی بیشتر باشد و از چراغ های بزرگتری نسبت به فضاهای کوچکتر استفاده گردد. 

نکته مهمی که به منظور کاهش خطر ابتلا به سرطان حتما باید در نظر گرفته شود ارتفاع مناسب آویزچراغ است که استاندارد آن حدود ۳۲ اینچ می باشد.

استفاده از چراغ های کنترلی و ریموتی روشی نوین است که به شما اجازه می دهد نور را به صورت مورد نیاز تغییر دهید که این سیستم بخشی از خدمات هوشمند سازی است.

سیستم هوشمند ساختمان امکانات  مطلوبی را در  زمینه نور پردازی  خانه ارائه می دهد برای مثال با استفاده از  دیمر dimmer که یکی از امکانات سیستم هوشمند در زمینه تنظیم روشنایی است ، می توان شدت روشنایی  چراغ ها را به کنترل در آورد و بازتاب  نور را به اندازه دلخواه  کم و زیاد کرد .

سیستم هوشمند همچنین قابلیت  کنترل روشنایی از راه دور را  برای شما فراهم می کند وبا استفاده از آن  در هر نقطه ای از دنیا هم که باشید نور پردازی آشپزخانه در دسترس شماست.

Share post:

Leave A Comment

Your email is safe with us.