Share

با استفاده از چوب در طراحی، جلوه و زیبایی را به منزل خود بیاورید

با استفاده از چوب در طراحی، جلوه و زیبایی را به منزل خود بیاورید

[Total: 0    Average: 0/5]

معبد بودایی واقع در شهر هوریو جی در نزدیکی نرا، ژاپن، که در قرن هفتم و هشتم میلادی ساخته شده است، از قدیمی ترین ساختمان های چوبی در جهان است.
می توان گفت چوب احتمالا اولین ماده ساختمانی است که توسط انسانها استفاده می شده است. به خصوص در مناطقی که سنگ در آنجا گران قیمت و کمیاب است، استفاده از چوب رواج بیشتری دارد.
از سازه های قدیمی ایرانیان، یونانیان باستان و معابد باستانی مختلف، تا سازه های جدید و مدرن در کشورهای پیشرفته ای مثل آمریکا، چوب همواره نقش مهمی در طراحی داشته است.

مزایای استفاده از چوب در طراحی ساختمانی:

عایق حرارتی و صرفه جویی در انرژی:

بعضی از مواد ساختمانی مانند فولاد و مواد معدنی که غیر قابل احتراق هستند، هنگام گرم شدن گسترش می یابند که این موضوع می تواند ساختار را تضعیف کند. چوب به روش تقریبا مخالفی به این موضوع واکنش نشان می دهد. هنگامی که گرم می شود (بیش از حد و در دمای قابل اشتعال می رسد)، خشک شده و محکم تر می شود.

افزایش سرعت در ساختمان سازی، صرفه جویی در پول:

چوب به نسبت دیگر مترال ساختمان سازی مانند بتن یا آجرریا، قیمت کمتری دارد، در نتیجه باعث صرفه جویی در پول می شود. همچنین سرعت در آن برای ساختمان سازی بالاتر است، مثلا با استفاده از چوب می توان یک خانه ۱۰۰ متری را در عرض ۱۰ روز درست کرد! این نکته بسیار حائز اهمیت است. از طرف دیگر قابلیت تعمیرات و رفع مشکلات نیز در خانه هایی که چوب در آن ها به کار رفته بیشتر است.

زیبایی منحصر به فرد:

یکی دیگر از ویژگی های مثبت سازه های چوبی، زیبایی منحصر به فرد و جذابیت ظاهر آن ها است. امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و مدرنیزه سازی سازه های چوبی، می توان ظاهری چشم گیر و جذاب به آن ها بخشید که زیبایی دوچندانی برای شما به ارمغان خواهد آورد.

ایمنی، مقاوت و دوام:

یکی از دلایلی که چرا امروزه هنوز هم از چوب استفاده می شود این است که با توجه به پیشرفت های بزرگی در مهندسی دوام و مقاوت آن نیز افزایش پیدا کرده است.
در سازه های بتنی اگر پایه ها دچار مشکل یا کج شدگی بشوند، کل سازه دچار ایراد می شود، اما در سازه های چوبی اینگونه نیست.
همچنین انواع بسیاری از چوب ها وجود دارند که در برابر آب نیز مقاومت خوبی دارند. بنابراین استفاده از آن ها می تواند مناسب باشد.

با توجه به این نکات می توان نتیجه گرفت که چوب یکی از مصالح مناسب برای ساختمان سازی است که استفاده از آن راحت و مقرون به صرفه خواهد بود. البته می توان از چوب برای تزئینات داخلی و خارجی در کنار مصالح دیگر نیز استفاده کرد که این کار نیز جلوه فوق العاده ای به خانه شما خواهد بخشید و با استفاده از آن می توانید طبیعت را به خانه خود بیاورید.

Share post:

Leave A Comment

Your email is safe with us.